Horké téma pro ženy vracející se po rodičovské pauze do práce i pro právníky, a to nejen ty podnikové. Jak je to vlastně s návratem do práce, jaká práva má zaměstnanec a jaká zaměstnavatel? Poradíme vám.
Mateřská není rodičovská
V tomto případě to platí dvojnásob. Zatímco při návratu po mateřské dovolené platí, že vás zaměstnavatel musí umístit na stejné pracovní místo, tedy obrazně řečeno na stejnou židli (stejná pozice ve stejném oddělení), po rodičovské tomu tak není.
Zaměstnavatelé většinou zaměstnají za ženu, která odchází na mateřskou dovolenou, náhradu, a nepočítají s jejím návratem dříve než po rodičovské. Ačkoli se chce takhle brzy vrátit jen malá část žen, zaměstnavatel nemá právo argumentovat tím, že za ženu přijal náhradu. Podobně však ani zaměstnankyně nemůže trvat na zkráceném úvazku, může se však pokusit ho se zaměstnavatelem vyjednat.
Návrat po rodičovské
Nástup do práce po rodičovské dovolené se řídí jinými pravidly. Samozřejmě hovoříme jen o situaci, kdy má žena smlouvu na dobu neurčitou, pokud by se jednalo o smlouvu na dobu určitou, která skončila v průběhu rodičovské dovolené, pracovní poměr skončil a není kam se vracet. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, váš pracovní poměr stále trvá. V takovém případě doporučujeme zahájit se zaměstnavatelem jednání o vašem návratu minimálně půl roku předem, abyste mohli doladit podmínky.
Mějte na paměti, že pokud budete chtít z nějakého důvodu rodičovskou dovolenou prodloužit, do tří let věku dítěte vám zaměstnavatel musí vyjít vstříc, ale nemusí pro vás poté najít odpovídající místo. Pokud však budete chtít nastoupit zpět do práce v avizovaném termínu, platí, že vás zaměstnavatel musí zařadit na pracovní pozici podle pracovní smlouvy. Zde tedy velmi záleží na znění konkrétní smlouvy a popisu druhu práce, případně pozice a jejím popisu.
Máte-li ve smlouvě pozici asistentky a místem výkonu práce je Zlín, může vás přeřadit na pozici asistentky v kterémkoli oddělení v kterékoli pobočce ve Zlíně (pokud jich má zaměstnavatel víc). Pokud je práce popsána obecněji, je variabilita pro zaměstnavatele větší.
Je důležité vědět, že jakákoli jiná pozice, úprava úvazku nebo platu je na vaší vzájemné dohodě, zaměstnavatel vás k tomu nemůže nutit, nejsou nic platné ani argumenty související s vaší náhradou. Pokud pro vás zaměstnavatel takové místo nenajde, náleží vám odstupné. Výše odstupného je podle zákoníku práce určena délkou pracovního poměru u daného zaměstnavatele, přičemž se do ní počítá i doba strávená na rodičovské dovolené.
Výpověď s odstupným je pro zaměstnankyni výhodnější než dohoda s odstupným, pokud by se však nejednalo o vyšší odstupné než v případě výpovědi. V případě výpovědi máte totiž lepší postavení na Úřadu práce, proto dobře zvažte, pro kterou možnost se případně rozhodnete.