Spát s dítětem v posteli s sebou přináší velké výhody. Nezapomínejte ale zároveň na nezbytná opatření. Čtěte více! Rady typu "Nech ho, ať se vyřve!" slyšíme dnes naštěstí jen minimálně a obvykle z úst starší generace. Proč je dobré tuto radu zcela ignorovat a naopak si "přizvat" dítě do postele? Přinášíme vám vysvětlení!
Výhody:
Pápá dudlíčku!
Šidítko funguje jako náhražka maminčina prsa. Děťátko si tak připadá v neustálé blízkosti své matky a zůstává klidné. Později se ale můžete potýkat s velkým problémem. Jak dítě zbavit jeho závislosti? A co zoubky? Pro ně dudlík také není prospěšný.
Naprostá většina žen sdílející postel s kojencem uvádí, že jejich děti dudlík nepotřebují. Cítí bezprostřední blízkost maminky a zůstávají klidné i bez něj.
Monitor dechu? Ne, děkuji!
Mnoho maminek se dnes nedokáže obejít bez monitoru dechu. Ještě před několika lety se jednalo o přístroj, který byl původně určený pro kojence se zdravotními problémy. Nastávají bohužel i situace, kdy monitor zahlásí falešný poplach a maminka se může kvůli prodělaným šokům stát přehnaně úzkostlivou a ustrašenou.
Mnoho světových pediatrů potvrzuje, že při společném spaní je zaznamenán výrazně nižší počet náhlého úmrtí kojenců. McKennův výzkum přišel s velmi zajímavým zjištěním. Postupně pozoroval reakce matky a dítěte během společného spánku. Chování ženy i dítěte je téměř identické. Budí se současně a miminko dokonce kopíruje dech maminky. Výsledkem je kvalitní spánek jak matky, tak dítěte.
Skvělá "investice" do budoucna!
Kolují řeči, že společné sdílení postele má za následek rozmazlenost, nesamostatnost a závislost na matce.
Řady psychologů zásadně nesouhlasí! Zjistili, že u odloučených dětí se zvyšuje hladina stresového hormonu a mozek dítěte vykazuje podobnou aktivitu jako při fyzické bolesti. V dospělosti se pak může potýkat s menší odolností vůči stresovým situacím a nízkým sebevědomím.
Psychologové naopak zdůrazňují, že blízkost matky v útlém věku je přirozená a vede k zdravému sebevědomí a osobnímu rozvoji.
Na co si dát pozor?
1. V poloze "na záda". Nikdy miminko nenechávejte na bříšku a dohlédněte na to, aby nemělo přikrytou hlavičku. Ujistěte se, že v jeho dosahu není žádný předmět, který by ho mohl ohrozit.
2. Nestandardní situace. Užíváte léky? Partner je pod vlivem alkoholu? V tom případě nechejte dítě spát v postýlce!
3. Nevhodná matrace. Pozornost věnujte i kvalitě matrace! Preferujte středně tuhou a prodyšnou matraci, ideálně z přírodních materiálů.
4. Partner. Svým počínáním si můžete způsobit trable v milostném životě. Neposílejte svého muže spát do vedlejší místnosti jen proto, aby s vámi mohlo spát dítě. Nedávejte mu příležitost, aby na dítě začal žárlit. Řešením může být postýlka, kterou přisunete k posteli a zbavíte příček. Ve vaší těsné blízkosti zůstane dítě i partner.