Než se miminko narodí, připravuje se většina maminek na to, aby měla všechno vybavení, oblečení, dokonce i odsávačku hlenů, nějaké hračky… Ani na věci pro sebe nezapomíná, jako je kojící polštář, odsávačka mateřského mléka, šátek k nošení miminek, aby byly s novorozeňátky stále v kontaktu. Nakoupíme do zásoby také pleny, kapesníčky, drogerii a podobně, ale ani nás nenapadne připravit se pro jistotu na dětskou koliku, která postihuje velké množství maličkých děti. Mnohé maminky o ní u prvorozeného dítka ani neví, dokud ji nepoznají na svém dítku.
Je důležité vědět, s čím bojujete
Pojďme si říct, co je to dětská kolika. Jde o úpornou bolest bříška dítěte, kdy se mohou dostavovat křeče, plynatost, nadýmání a tvrdnutí bříška. Je doprovázeno velkým křikem a pláčem dítěte, trvá i tři hodiny několikrát denně a toto se děje i 3 – 4 x týdně. Koliku může způsobovat více faktorů. Bakterie ve střevech dítěte, konzumace matkou stravy, jež vede k nadýmání dítka prostřednictvím mateřského mléka, nebo špatné zpracovávání laktózy (intoleranci laktózy) nevyvinutým zažíváním novorozeněte.
Jak se bránit
V první řadě je důležité, aby se matka vyvarovala konzumace stravy, jež vede k nadýmání. Doporučuje se podávání probiotických preparátů dítěti, výživových doplňků, jež napomáhají hydrolýze laktózy v mléce a jsou způsobem, jak se zbavit intolerance laktózy. Úleva přichází zpravidla za několik minut. Koliky v drtivě většině vymizí po 3 – 6 měsících.
Pomoci miminkům můžete i nahříváním bříška, cvičením s dolními končetinami, protože samotné pouze leží a pohyb ve střevech je velmi pomalý. Cvičením bříško promasírujete a plyny ve střevech rozpohybujete.
Obrňte se trpělivostí a správnými preparáty i výživovými doplňky, které našim nejmenším šetrně pomáhají. Za pár měsíců budete na koliku vzpomínat jen jako na nepříjemnost, kterou se vám podařilo zdárně přečkat a překonat.