Narodilo se vám miminko, užíváte si každé chvilky svou novou roli, ale ne opravdu každá je ta šťastná. Ta bolest při kojení je někdy opravdu neskutečná! Vaše prsa se mohou během prvních několika týdnů kojení cítit velmi plná a pevná, zatímco vaše tělo se nadšeně připravuje, aby pro vaše dítě připravilo hodně mléka.
Tato bolest zmizí, jak si vaše prsa zvyknou na novou „mléčnou roli“, obvykle do doby, než bude vaše dítko asi 2 týdny staré. Ale co když se tak nestane?
Silný pokles mléka
Pokud se bolest objeví u obou prsou naráz a začíná na začátku krmení, může to být způsobeno silným poklesem mléka. Ultrazvukové studie ukázaly, že je to způsobeno roztažením mléčných kanálků při uvolňování mléka. Čím širší byly mléčné kanálky, tím více matek uvádělo bolesti. Tato bolest ale netrvá po celý proces krmení, obvykle se během prvního měsíce sama o sobě sníží a zmizí.
Jak si můžete bolest zmírnit vy sama?
- Před krmením můžete rukou vymáčknout malé množství mléka, abyste změkčila prsní dvorec a usnadnila tak dobré přisátí dítěte.
- Mezi krmením mléko odsávejte, abyste snížila tlak v prsou.
- Také studené obklady na prsa mezi krmením mohou pomoci snížit otok a bolest.
- Vyzkoušejte relaxační nebo rozptylovací techniky. Mnoho matek upřednostňuje pomalé hluboké nádechy a výdechy nebo jednoduše počítání.
- Miminka nejlépe zvládají silný tok mléka v poloze na boku, tak tuto polohu vyzkoušejte.
- Bolest prsou při kojení může být problémem, když jsou svaly krku, zad a ramen napjaty nakloněním dopředu v nepříjemné poloze. Tak buďte hlavně uvolněná!
Jaká je nejlepší prevence této bolesti?
Ještě před tím, než se vám vůbec vaše miminko narodí, vyzkoušejte expertní probiotika pro těhotné ženy. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a také kyselinu listovou. Při jejich užívání se nebudete cítit tak unavená a vyčerpaná, což je častý průvodní jev u každé těhotné ženy. Připravíte se tak na následné mateřství a budete vědět, že jste svému ještě nenarozenému miminku dopřála potřebné vitamíny.
Kdy je potřeba navštívit lékaře?
- Po 24 hodinách domácí léčby jsou vaše příznaky stejné, nebo horší.
- Už nějakou dobu trpíte horečkou, nebo vám teplota náhle prudce stoupá.
- V bradavce nebo mléce máte viditelný hnis.
V těchto případech se totiž může jednat o mastitidu, což je zánět mléčné žlázy. Nejčastěji se u kojících matek vyskytuje 3. týden po porodu. Způsobují ji bakterie, které se dostanou do bradavky skrze drobné trhlinky. Proto doporučujeme vždy po kojení namazat speciálním krémem, nebo používat silikonové kloboučky na bradavky, které bolest při přisátí dítěte také snižují.
Nebojte se, a hlavně nevzdávejte kojení. Vy i dítko se brzy sehrajete a bolest postupně ustoupí.