Je vaše děťátko často vyrušeno ze spánku nekoordinovanými pohyby jako je rozhození ručkami... Vyleká se a propukne v pláč? Nebojte, jde o naprosto přirozený jev, tzv. Moroův reflex.
Chcete-li však sobě a miminku dopřát (co možná) nejklidnější spánek, můžete vyzkoušet zavinování. Na tuto techniku budete potřebovat, kromě miminka, zavinovačku. Jak vybrat tu správnou pro vašeho drobečka? To se dozvíte v textu.
Způsoby zavinutí miminka
Zavinování je balící technika miminek, díky které zažijí podobný pocit bezpečí jako v lůně matky. Rozlišujeme 2 základní způsoby zavinutí:
- těsné – miminko má ruce uložené těsně u tělíčka, čímž zabráníte nechtěným pohybům ručičkami. Proto je s výhodou využíváno u dětí s nevymizelým Morouvým reflexem.
- volné – způsob vhodný pro větší miminka, která nebudou natolik limitována v pohybu

3 základní typy zavinovaček
Jednotlivé typy zavinovaček se liší střihem, materiálem či způsobem fixace. Na trhu jsou k dostání 3 základní typy zavinovaček:
- rychlozavinovačka – často se u tohoto typu setkáte se zapínáním na suchý zip
- zavinovací přikrývka/plenka – jemné, lehké, a mírně elastické přikrývky jsou pro zavinutí jako stvořené.
- klasická zavinovačka (povijan) – zapínání na zavazování
Materiál zavinovaček
V zavinovačce bude miminko trávit nemalou část dne, proto je zapotřebí dbát na zdravotní nezávadnost materiálu. Je třeba vzít v úvahu, ve kterém ročním období budete děťátko zavinovat. Nejčastěji se pro výrobu zavinovaček využívá:
- bavlna – všem důvěrně známý materiál, který vyniká svou jemností a savostí. Je dostatečně pevný, aby zvládl každodenní používání
- mušelín – velmi lehký materiál, který vaše ratolest skoro ani nepocítí. Vhodný pro teplé letní dny
- minky – tento materiál zahřeje během studených zimních dnů. Velmi často se používá v kombinaci s jiným materiálem
- merino – tato ovčí vlna je jemná a hřejivá na dotek
- peří – výborný izolační prostředek, který ochrání vaše dítko před zimou