Láká vás přivýdělek při rodičovské a narážíte na nedostatečnou nabídku práce, která by byla slučitelná s péčí o malé děti? Stává se vám často, že nabídky zahrnují práci na IČO (na základě živnostenského listu)? Pokud uvažujete primárně o přivýdělku, zkuste podnikání jako vedlejší činnost!
Podnikejte při rodičovské
Pokud nemáte jinou možnost, jak si přivydělat, než formou práce na živnostenský list, můžete si živnost založit. Pokud činnost, kterou byste chtěla, spadá do tzv. volných živností (jsou vyjmenovány v příloze č. 1 živnostenského zákona č. 455/1991 Sb.), nepotřebujete nic jiného než tisícikorunu jako správní poplatek a vyplnění jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadu.
Co mi přinese podnikání jako vedlejší činnost?
Pokud jste na rodičovské dovolené, měla byste automaticky podnikání jako vedlejší činnost. Což znamená, že by se na vás nevztahovala povinnost platit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění – na konci kalendářního období byste sečetla svoje příjmy a podala daňové přiznání. Osvobození od záloh na zdravotním a sociálním pojištění má ale ještě jednu podmínku – váš zisk (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nesmí za dané kalendářní období přesáhnout 62.261,– Kč, pokud podnikáte jen část roku (ŽL jste si založila dejme tomu v listopadu), pak jen za poměrnou část (tzn.( 62261/12)*2). Jen pro srovnání, pokud byste tento limit překročila, musela byste platit měsíčně povinné zálohy – zdravotní 1.752,– Kč a sociální 1.894,–, což představuje celkem 3.646,– Kč.
Jak je to s daněmi?
Svůj příjem samozřejmě musíte danit. Jako podnikatel můžete využít poměrně štědrých paušálních výdajů –místo toho, abyste evidovala každou propisku, kterou pro výkon svého podnikání potřebujete, si jednoduše uplatníte jako náklady určité procento z vašich příjmů. Kolik si budete moci odečíst, závisí na tom, ve kterém oblasti byste působila, ale většina volných živností spadá pod 60% paušál. K tomu si odečtete slevu na poplatníka a dostáváte se do velmi příznivé daňové relace – žádné, nebo skutečně minimální daně (závisí to na vašich dalších možných odpočtech – dary, penzijní připojištění, životní pojištění, úroky z hypotéky nebo stavebního úvěru apod.).
Kde najít zakázky?
Jako podnikatel samozřejmě musíte dbát na dodržování platných zákonů. Proto je důležité neakceptovat za žádnou cenu tzv. švarcsystém, tj. de facto zaměstnanecký poměr na fakturu. Typickým příkladem může být účetní, která do firmy dochází na tři dny v týdnu, pracuje pro firmu, její pozice je zanesená v organizační struktuře, komunikuje s ostatními prostřednictvím firemního e-mailu, dodržuje vnitřní předpisy dané firmy, ale peníze dostává na fakturu.
Jako podnikatel byste měla mít více klientů a různé zakázky, pokuty za švarcsystém mohou postihnout jak zaměstnavatele, tak OSVČ. A kde zakázky získat? Díky internetu můžete hledat na desítkách poptávkových serverů a ucházet se o práci, která vás láká – začátky budou horší, ale pokud budete pracovat kvalitně, získáte reference, a tím i více odběratelů.