Jdete s dítětem od zubaře a v ruce si nesete doporučené k ortodontistovi? Málokdo ví, co ortodontická léčba u dětí i u dospělých obnáší a na co se připravit. Vše podstatné najdete v tomto článku.
Není vada jako vada
Na základě doporučení ošetřujícího stomatologa provede ortodontista základní vyšetření, k němuž si vyžádá navíc zpravidla rentgenový snímek horní i dolní čelisti a otisky zubů. Na základě toho stanoví optimální postup léčby, včetně časového a finančního rámce.
U léčby ortodontických vad v dětském věku je třeba počítat s dobou v řádu let a možná i se spoluúčastí rodičů, v řádech tisíců na jednu čelist. Podle úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví je totiž ortodontická péče plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, ale co se materiálu týče, je hrazen plně jen v případě nejtěžších vad.
Některé pojišťovny se snaží finanční zátěž pro rodiče snížit poskytnutím fakultativních příspěvků, nebývá to však zvykem u všech pojišťoven.
Proč léčit křivé zuby?
Zásadní je otázka, zda je ortodontická léčba vůbec nutná. Většina lidí se domnívá, že vady jako předkus nebo překrývání zubů jsou čistě estetické, a léčba je tedy jakýmsi rozmarem. Opak je pravdou – řada ortodontických vad má přímou souvislost s větší kazivostí zubů nebo špatnou ústní hygienou, protože nerovné zuby nelze dost dobře správně vyčistit.
Navíc je třeba si uvědomit, že zuby rostou, resp. se posouvají v průběhu celého života. Pokud má dítě stěsnané zuby ve dvanácti letech, bude stěsnání pravděpodobně výraznější ve třiceti letech, pokud začnou růst osmičky. Pár let s rovnátky v dětství může vašemu dítěti přinést úsměv, na který může být hrdé, a hlavně budoucnost se zdravými zuby.
Proč rostou zuby jinak, než mají
Důvodů je celá řada, jedním z nich jsou genetické faktory. Druhým důvodem je to, že se lidem zmenšuje postupně čelist, ale počet zubů zůstává, a proto přibývá stěsnání zubů.
V některých případech se může dokonce jednat o těžké vady skusu, které je třeba řešit operací čelisti až v době, kdy je zastaven tělesný růst – v tomto případě se tedy musí s rovnátky počkat.
Proč nepočkat do dospělosti?
Zvláště v případech, kdy je nutné několik zubů extrahovat, se rodiče zdráhají udělat rozhodnutí za dítě. Obávají se, že bude mít sociální stigma v podobě rovnátek na několik senzitivních let svého vývoje a že ho to nesmazatelně poznamená.
Naštěstí je ortodontická léčba tak daleko, že rovnátka jsou běžnou součástí života našich dětí. Můžeme se s nimi setkat i na televizní obrazovce a nikdo z těch, kdo rovnátka nosí, se za ně stydět nemusí. Pokud dítě chápe, co léčba obnáší, co k ní vede a jaký bude výsledek, s podporou rodičů ji bez problémů zvládne.
Ústní hygiena jako základ
Zásadnější než nasazená rovnátka je však pečlivá ústní hygiena, na kterou nejsou děti z českých rodin příliš zvyklé. Nevědí, jak si mají správně čistit zuby, nejsou zvyklé chodit k zubaři, natož k dentální hygienistce.
S rovnátky se ale této specializované péči nevyhnou. Zuby s rovnátky mají totiž tendenci se kazit, zvláště pokud na nich ulpívá jídlo – proto je důležité si zuby pečlivě vyčistit po každém jídle. Pravidelná kontrola u dentální hygienistky napomůže správnému nácviku čištění zubů, které si dítě ponese do života. Díky rovnátkům tedy získá nejen krásný, ale také zářivý úsměv.