Kojení je přirozenou výživou dítěte. Je to nejlepší volba pro novorozence a kojence v prvních 6 měsících. Pro kojení se většina z nás rozhodla, protože je to přirozené a nenahraditelné. Složení mateřského mléka nemůže být konkurentem pro sebelepší značku umělých mlék.
Mateřské mléko obsahuje vše co je pro růst a vývoj miminka nezbytná. Výhodou je, že složení mateřského mléka se neustále mění. V prvních dnech je mléko (mlezivo) bohaté na obranné látky, které tak nutně novorozenec potřebuje. V dalším období kojení se mléko rozlišuje na „přední“ mléko bohaté na cukry, a mléko „zadní“, bohaté na tuky. Mateřské mléko je vždy připravené, má správnou teplotu a hlavně – je „zdarma“!
Kojení napomáhá i maminkám. Usnadňuje rychlejší stahování dělohy, celkovou regeneraci těla a méně často trpí rakovinou prsu a vaječníku.
Nevýhodou je snad jen to, že cokoliv sním a vypiji „jde“ do mléka. Kouříte-li, vaše mléko obsahuje nikotin, pijete kávu, obsahuje mléko kofein.
Kojení začíná už na porodním sále. Pokud je vše v pořádku, přikládá se dítě k prsu do 30 minut. Kojení, ale nemusí znamenat jen radost, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Proto se pokusím napsat pár základních rad jak se vyhnout bolestivému kojení.
Důležité je, aby maminka byla uvolněná, posadila se/lehla aby ji to bylo příjemné a pohodlné. Mezi vámi a dítětem nesmí být žádná překážka (např. ručička,uzlík apod.). Maminka drží prso ze spodu všema prsty kromě palce. Prs musí být nabízen tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale co největší část dvorce. Nos dítěte musí zůstat volný.
Jak poznám, že dítě saje?
- dolní ret je ohrnut ven
- má otevřenou pusinku do široka
- pohybují se ouška
- dítě nesrká
- maminku sání nebolí
- slyšíme polykání (ale Ne moc hlasité-to by znamenalo, že dítě polyká vzduch)
Kojené dítěte není třeba dokrmovat či „napájet“ vodou/čajem. Vše potřebné si vezme z mléka. S příkrmy začínáme na radu lékaře, většinou kolem 4-6měsíce věku dítěte.
Někdy se však může tvorba mléka zpomalit. Doporučuji nevzdávat se. Tvorba mléka je otázkou nabídky a poptávky. Co tedy dělat? Často přikládat dítě k prsu, nepoužívat láhev, přikládat k oběma prsům, kojit i v noci, před kojením prs prohřát a promasírovat, odpočívat ☺, vyhledat laktační poradkyni.
I já měla strach, že o mléko přijdu, ale bojovala jsem. Nyní kojím již 18 měsíců ☺