Alergie jsou v současné době jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Existuje mnoho stovek virů, s nimiž si musí dětský organismus poradit sám. Musí prodělat řadu onemocnění, aby si mohl vytvořit protilátky. Takže je logické, že dítě musí nejprve přijít do styku s původci nemocí a prodělat banální onemocnění.
Nejnovější vědecké výzkumy prokázaly, že alergie mohou být úzkostlivou hygienou spíše podpořeny než potlačeny.Taktéž i oddalovat podávání lepku, vajíček, tvarohu se jeví spíše jako nesmyslené. Někde se dokonce uvádí, že v domácnosti kde jsou zvířata hrozí alergie v menší míře. Čemu vlastně říkáme alergie? Je to přecitlivělá reakce organismu na určité látky tzv. alergeny. Alergeny mohou být chemického, živočišného nebo rostlinného původu.Tělo si nevytvoří protilátky jako třeba u infekce, tělo je imunní na danou látku. U dětí se alergie projevu v lehčích formách-např. vyrážka, podrážená kůže apod. Určení zda a na co je malé dítě alergické je mnohem náročnější pro lékaře než u dospělého. Ve většině případů musí rodiče sledovat jaká potravina, prací prášek, změna prostředí vyvolala alergickou reakci.
Nejjednodušším způsobem boje proti alergii je vyhnout se s konkrétní látkou vyvolávající alergickou reakci. Někdy je to však téměř nemožné (pyl,prach, tráva..)V takovém případě pomohou jen léky. Ale bohužel nelze tímto způsobem alergii zcela potlačit. Někdy se záměrně injekčně aplikuje alergen do těla. Postupně se zvyšuje dávka. Cílem je přizpůsobení se organismu na alergen a odeznění potíží vyvolaných alergenem. Dítě může alergii či náchylnost zdědit po rodičích. Proto je vhodné co nejdéle kojit a nebo používat hypoalergení počáteční mléko. Mezi potraviny co způsobují alergii jsou oříšky, citrusové plody, ryby, vaječné bílky, čokoláda, celer, kravské mléko.. Doporučuje se mít doma dobře umývatelnou podlahu a odstranit těžké závěsy, kde se drží prach. Co by se mělo a nemělo je dost ☺ Asi je na každém z nás co mu bude vyhovovat a jak se s tím popere ☺