Téma správné výživy dítěte je v dnešní době hodně rozšířené, a názory jsou hodně rozdílné. Jsou stále nové a nové výzkumy a objevy, že člověk neví co je vlastně dobře. Já se obecně řídila zdravím selským rozumem.
Strava by měla být pestrá, chutná a přitom hodnotná, správně složená, dobře stavitelná a denně čerstvá. Již s prvními příkrmy bychom se neměli bát zařadit alergeny jako je vejce, ryby, lepek apod. Dnes již neplatí se vyhýbat co nejdéle těmto alergenům, s mylnou představou, že čím to dítěti nabídneme později , tím menší pravděpodobnost, že dítě bude alergické, ba spíše naopak.
Nejvhodnější je vaření, vaření v páře, dušení a pečení. Grilování není vhodné. Pro menší děti je vhodné k obídku použít více druhů zeleniny a příloha. I barevnost stravy hraje roly jak bude dítě papat. V dětském jídelníčku by měly převažovat rostlinné stuky nad živočišnými např. olivový nebo řepkový olej. Strava batolete by měla být hodně pestrá a měly by v ní být zastoupeny různorodé potraviny. Denní strava by měla obsahovat obiloviny, ovoce, zeleninu, maso/žloutek. Nesmíme zapomenout ani na rýži, brambory, těstoviny a luštěniny. Pouze vyjímečně by měly být konzumovány sladkosti a těžká jídla obsahující velké množství tuků (čokoláda, bonbony, uzeniny, brambůrky apod.) Špatné a nezdravé stravování přenecháváme dětem do budoucna. Hrozí tak obezita, nadváha, cukrovka, vysoký tlak, cholesterol apod. Nezdravá strava v dospělosti může vést k rakovině střeva a konečníku. Zkuste si někdy přečíst sležení bonbonů, lízátka, ochucených sladkých vod apod.Je to samé barvivo, ochucovadlo, cukr a tuk. Netvrdím, že by dítě nemělo někdy dostat sladkost. Ale rozhodně s rozvahou a čtením složení na obalu. Růžový donut asi nebude správná volba.
Pozor bychom se měli dát také na nadbytečnou konzumaci soli. České děti její doporučené dávky překračují až čtyřikrát. Doporučované je nesolit dětem alespoň do jednoho roku. Sůl a sodík je schován v mnoha potravinách, ve kterých bychom to ani nečekali. Mnoho soli najdeme v uzeninách, sýrech a pečivu.
Některé maminky volí masozeleninové/zeleninové příkrmy, aby se právě vyhly vyššímu obsahu sodíku. Ale třeba i z důvodu vyššího obsahu dusitanů, pesticidů a pod co je v zelenině a ovoci. Bohužel nevíme jakou cestu k nám zelenina urazila. Proto osobně dnes tu zeleninu a ovoce jako výhru nevidím.Jedině pokud máte svoji zahrádku a nepoužíváte chemii. Z dnešní jsem znechucená a ráda bych se vrátila do dob našich babiček. Domácí vajíčka, maso, zelenina, mouka…žádné postřiky, antibiotika, urychlovače a další chuťovinky.