Člověk má v životě několik jistot. Jednou z nich je smrt a mezi ty další patří například menopauza. Ta přijde zcela jistě v životě každé ženy, ale i muže. Většina žen se jí obává, protože je spojena nejen s koncem plodného období, ale také s nepříjemnými stavy, o které nikdo nestojí. Přesto však jejím příznakům můžete předcházet nebo je alespoň zmírnit.
Kdy můžete čekat menopauzu?
U většiny žen tento stav nastane obvykle mezi 40. a 50. rokem života. Jeho příznakem je utlumení funkce vaječníků a s tím spojené postupné zastavení menstruačního cyklu. Žena již tedy nemůže přijít do jiného stavu. Zajímavostí je, že doba, ve které nastane menopauza, je u dcer přibližně stejná jako u jejich matek. Je tedy podmíněna dědičně. Nic se ale neděje najednou. Změny se objevují pozvolna a již několik let před nástupem menopauzy může žena pociťovat příznaky, které jsou s tímto procesem spojené. Tomuto období se říká perimenopauza. Tento stav může žena pociťovat již dokonce 5 let předtím, než menopauza opravdu přijde. Projevuje se návaly horka, výkyvy nálad, potížemi s močovou soustavou, problémy se spánkem či bolestí na prsou. Dobrou zprávou je, že i v tomto období se dá ještě otěhotnět.
Jak si zpříjemnit perimenopauzu?
Negativní důsledky perimenopauzy můžete eliminovat konzumací některých bylinek, které si poradí se stabilizací hormonální soustavy. Jde například o peruánskou macu anebo kotvičník, který je sice znám jako prostředek pro zvýšení mužského libida, ale právě u žen může fungovat také velice dobře. Jestliže chcete v tomto období ještě otěhotnět, je na místě se zabývat stavem vašich hormonů a nasadit po dohodě s lékařem odpovídající léčbu. S mírnějšími stavy si ale mnohem lépe a bez negativních účinků poradí právě bylinky. S kotvičníkem můžete vyrazit vstříc úpravě hladiny hormonu estrogenu, případně progesteronů, které jsou důležité pro fungování ženského organismu. Obě bylinky velmi dobře fungují také jako podpora trávení, které se obvykle v menopauze v důsledku hormonálních změn také neocitá v nejlepší kondici.
Dopřejte si odpočinek
Nezapomeňte, že nejlepším lékem na všechny tělesné i duševní neduhy je chvilka klidu a uvolnění. Vyhraďte si na ni každý den alespoň několik minut a nenechte se o ni okrást ani partnerem či dětmi.