Rodinné vztahy jsou pro nás mnohdy zdrojem frustrace, konfliktů a někdy mohou vést až k rodinným tragédiím. Jednou z nejčastějších příčin je neshoda s rodiči partnera. Jak správně rozvíjet tento vztah, aby rodina mohla žít spokojeně?
S partnerem si berete i jeho rodiče
Umístění rodičů novomanželů u svatební tabule je hluboce symbolické, při klasickém rozložení sedí nevěsta vedle rodičů ženicha a ženich vedle rodičů nevěsty. Jedná se o symbol toho, že sňatkem přijímáte svého partnera stejně jako jeho rodiče.
Ať jsou vaše vztahy jakékoli, je důležité uvědomit si dvě věci. Pokud budete s partnerem žít, jeho rodiče z vašeho života jen tak nevymizí, a zadruhé nikdy není pozdě vzájemné vztahy začít zlepšovat. Jako o každý vztah je třeba pečovat, vztah neroste sám ze sebe, ale roste díky péči lidí, kteří ho vytvářejí.
Proč se snažit mít s rodiči partnera vyrovnané a korektní vztahy? Argumentů by bylo možné nalézt celou řadu – svými mezilidskými vztahy jdete příkladem vlastním dětem; partnerových rodičů byste si měli vážit jednoduše proto, že si vážíte jeho samotného; dospělý člověk by měl být schopný udržet korektní vztahy i s někým, kdo mu příliš nesedí.
Příčina napjatých vztahů
Příčin problémů ve vztazích a rodiči partnera je mnoho, například neshoda ohledně výchovy dětí, životních postojů, budoucího směřování, důležitých životních rozhodnutí, ale také mnohem prozaičtější otázky, jako například způsob sdílení společného domu, vaření ve společné kuchyni atd. Ať už je příčina jakákoli, je zásadní, zda se partneři shodnou na způsobu řešení tohoto problému. Život v konfliktech nepřináší nic jiného než obrovský stres a v konečném důsledku poškozuje i zdraví všech lidí, kteří konflikty trpí.
Pokud nedošlo k nastavení vzájemných vztahů na začátku, je důležité využít první eskalaci napětí k tomu, aby došlo k otevřené komunikaci („pročištění vzduchu“) a stanovení jasných zásad společného soužití nebo kontaktu. Partneři však musí táhnout za jeden provaz, stát si za svým společným stanoviskem a společně ho otevřeně prosazovat (například: „Nepřejeme si, abyste k nám do horního bytu chodili bez pozvání, neřku-li zaklepání“ nebo „Nesouhlasíme s tím, abyste naše děti ládovali sladkostmi, ukážeme vám, co mají rády a co jim tolik neškodí“). Není nic horšího než deklarace toho, co si „oba“ myslíme, a následné popření v zákrytu nebo při první nejbližší příležitosti.
Nikdo po vás nemůže chtít, abyste partnerovy rodiče milovali, ale určitě by mrzelo (mrzí) i vás, kdyby (že) váš partner měl (má) s vašimi rodiči konfliktní vztah. Nalézt kompromisy je mnohdy těžké, ale za vynaložené úsilí to stojí. Vycházet s rodiči partnera je totiž jeden z velkých úkolů dospělosti, když tuto výzvu přijměte a dokážete jí čelit, jste na dobré cestě obstát ve zkoušce životem.