Vitamín D nám dodává sluníčko, to si možná pamatujete ještě ze školních lavic. Člověk by tedy řekl, že ho bude nedostatek spíš během sychravých podzimních měsíců nebo zimy, rozhodně ne v létě. Opak je ale pravdou. Mnoho lidí může trápit nedostatek vitamínu D i za letních měsíců.
Můžeme si za to sami. Tak moc se bojíme UV záření, že se oblékáme od hlavy až k patě. Když sluníčko nejvíce svítí, ven raději nechodíme, a jakmile se chystáme na delší pobyt na čerstvém vzduchu, pečlivě se namažeme opalovacím krémem. Jenže v tom právě spočívá velký problém. Vitamín D totiž vzniká v kůži působením ultrafialového záření UVB, před nímž se běžně chráníme, jelikož je pro živé organismy zhoubné.
Sluníčko a vitamín D potřebujete
Troška sluníčka vám nikdy neuškodí. Rozhodně není dobré ležet dlouhé hodiny na pláži na slunci, a pokud víte, že se snadno spálíte, raději se opalovacím krémem namažte. Nebuďte ale paranoidní a nestraňte se sluníčka úplně. Tělo totiž vitamín D potřebuje.
Vitamín D podporuje imunitní systém, pomáhá zachovat zdravé zuby a kosti, přispívá k udržení činnosti svalů, pomůže vám k lepší kondici, proti nespavosti, smutku i vysokému krevnímu tlaku. Je to zázračný lék, nicméně z běžné potravy jste schopní získat pouze 10 % množství, které vaše tělo potřebuje.
Nemusíte se vystavovat rakovinotvornému záření
Buď do svého života pusťte trochu slunce, nebo doplňte tělu vitamín D jinou cestou. Vhodnou volbou jsou například doplňky stravy. Vitamín D3 400 90 tablet Naturvita pořídíte za 50 korun. Pokud tedy víte, že nejste schopní trávit dostatek času na sluníčku (například kvůli zaměstnání), zkuste se vydat tímto směrem. Doporučené dávkování je 1 tableta denně, takže vám balení vydrží na čtvrt roku. To je dostatečná doba, abyste mohli pozorovat, zda má na váš organismus navýšení tohoto vitamínu nějaký pozitivní účinek.