Už jste někdy slyšeli o vysokém, třicetimetrovém stromu z Asie, z jehož listí se vyrábí kratomový prášek? Pokud ne, čtěte dál… Třebaže je tento produkt v Asii velice známý a uctívaný, v Čechách i v celé EU o něm není povědomí příliš rozšířené. Kratom v našich končinách není registrovaný jako potravina, ani jako potravinový doplněk, proto se na každý sáček, ve kterém je kratom byť jen částečně obsažen, musí uvádět, že se jedná pouze o sběratelský předmět.
Jaké existují druhy kratomu?
Kratom rozdělujeme na tři základní barvy. Zelený, červený a bílý. Asi nejznámější je zelený kratom. Ten vzniká tak, že se nasbírají čerstvé listy kratomového stromu, usuší se a potom se sušený list rozemele na jemný prášek.
Červený kratom oproti tomu vznikne trochu jinak. Čerstvě natrhané listy se nejprve uskladní ve velkých pytlích, nechají se tam někoik dní odležet a a potom se z uzavřeného pytle vyndají a nechají se usušit. Sušené listy se opět rozemelou na jemný prášek a ten má v důsledku fermentace načervenalou barvu.
Bílý kratom je směsí zeleného a červeného kratomu, jenom s tím rozdílem, že se do něj přidávají i nasušené a následně rozdrcené stonky a žíly listů.
Existují i jiné druhy a odrůdy kratomu?
Někdy se na internetu můžete dočist takovou informaci, dokonce se dočtete o názvech kratomu jako meang Da, Geer Malay apod. Ve skutečnosti se však nejedná o jiné druhy kratomu, ale o směsi a mixy výše uvedených základních barev. Není to nic špatného, nebo závadného – naopak – ale bylo by chybou o těchto mixech mluvit jako o nových odrůdách nebo druzích kratomového stromu.
Jinou zavádějící informací, kterou se můžete na internetu dočíst je mýtus, že se barvy kratomu poznají podle příměsi rozemletých stonků a žilek. Ani toto není pravda – barvu kratomu určuje především podíl červeného kratomu v mixech.
Je možné tento strom pěstovat i u nás?
Rádi bychom potěšili všechny milovníky zahradničení, ale bohužel, tento strom by v našich podmínkách nepřežil ani jednu jedinou zimu. Strom totiž není mrazuvzdorný, ale můžete ho pěstovat jako pokojovou rostlinu. K jejímu pěstování stačí běžný substrát pro pokojové rostliny a dostatečná závlaha. V létě můžete stromek v květináči takzvaně letnit, ale v zimě zase dbejte na to, aby měl stromek dostatek světla. Je možného, že mu budete muset pomoci v růstu pomocí lampy, kterou seženete v každém growshopu. Jinak by rostlina mohla ztrácet listy, což není žádoucí.
Pokud se rozhodnete pro pěstování stromku v domácích podmínkách a potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat na Nejlepsikratom.cz.